SOP چیست؟ همه چیز درباره نحوه نگارش SOP 

SOP چیست؟ همه چیز درباره نحوه نگارش SOP 

اگر شما هم جز آن دسته از افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، باید ابتدا اسناد و مدارکی که قرار است به دانشگاه مورد نظر ارسال شود را جمع‌آوری کنید. یکی از مدارکی که برای پذیرش در کشورهای دیگر به آن نیاز پیدا خواهید کرد؛ SOP  یا همان انگیزه‌نامه است.
انگیزه‌نامه (SOP) در حقیت مقاله‌ای است که هدف و انگیزه شما را از ورود به یک دوره ویژه در دانشگاه مورد نظر  شرح می‌دهد. متقاضی باید در محتوای این مقاله به ذکر انگیزه‌های مسیر تحصیلی و شغلی خود در آینده بپردازد. نحوه نگارش صحیح انگیزه‌نامه یا SOP نیازمند رعایت نکات مهمی است که در ادامه این مقاله از وب‌سایت دارالترجمه فدرال، به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

 

انگیزه نامه یا  SOP چیست؟

انگیزه نامه یا  SOP، کوتاه شده عبارت “Statement of Purpose” است که به آن بیانیه اهداف نیز گفته می‌شود.
از آن جایی که شما در زمان تحصیل در دانشگاه با حجم بالایی از نوشتن رو به رو خواهید شد، به همین جهت لازم است تا با نکات مهم نگارشی آشنا شوید و ثابت کنید که شما واقعا یک نویسنده حرفه‌ای هستید. برخی نکاتی که باید در نحوه نگارش انگیزه نامه رعایت کنید، عبارت اند از:
•    بیانیه شما باید فاقد هر گونه خطاهای دستوری یا املایی باشد.
•    واضح و مختصر بنویسید.
•    از تکراری و کلیشه‌ای نوشتن خودداری کنید.
•    از غیر رسمی نوشتن پرهیز کنید.
•    لحنی مطمئن و محکم داشته باشید.

فرم کلی نوشتن انگیزه نامه (SOP) 

همان طور که می‌دانید، نوشتن هر مقاله مطابق با چارچوب خاصی صورت می‌گیرد. قالب کلی نوشتن انگیزه نامه نیز همانند دیگر مقاله‌های علمی است که برای نوشتن آن باید به موارد زیر توجه کنید:
•    اندازه قلم 12 و فونت  Times New Roman
•    در نظر گرفتن کادر یک اینچی از همه طرف.
•    فاصله بین خطوط  1.5سانتیمتر باشد.
در این میان چنانچه در این زمینه ابهاماتی برای شما پیش بیاید، می‌توانید با کلیک بر روی عبارت SOP چیست؟  سوالات خود را با مشاوران دارالترجمه فدرال، در میان بگذارید.
گام‌های مهم برای نگارش یک انگیزه نامه (SOP) اصولی و صحیح
برای این که بتوانید انگیزه نامه خود را به درستی تنظیم نمایید، می‌توانید چند نمونه از انگیزه نامه‌هایی که مورد قبول واقع شده‌اند را مطالعه و بررسی کنید تا با فرمت کلی آن آشنا شوید. اکنون می‌خواهیم گام‌های مهم برای نگارش یک SOP موفق را شرح دهیم:
•    مقدمه  (Introduction)
بهتر است SOP خود را با یک حکایت یا داستانک آغاز کنید که باعث افزایش انگیزه شما برای ورود به این دوره خاص شده است. همچنین در این بخش راجع به هر آنچه که موجب انتخاب تحصیل در دانشگاه مورد نظر شما شده است را بیان کنید. 
•    سوابق تحصیلی  (Academic Background)
این پاراگراف را با نام دانشکده / مدرسه، محل، سال ثبت نام، سال فارغ التحصیلی، نام دوره، موضوعات مورد مطالعه شروع نمایید. 
•    تجربه حرفه‌ای (Professional Experience)
این قسمت را با نام سازمان فعلی و با تاریخ عضویت، مکان و توضیحات مختصر از مشخصات و مسئولیت‌های شغلی خود آغاز کنید. 
•    چرا این دوره تحصیلی و چرا الان؟  (Why this course and why now)
این بخش شامل اطلاعاتی در زمینه هدف شما برای دنبال کردن مقطع مورد نظر و همچنین تقویت و کسب مهارت‌های خاص است. مهم است که دلایل خود را با مثال‌های معتبر یا اطلاعات اساسی ذکر نمایید و شرح دهید که چرا این زمان برای دنبال کردن مقطع مورد نظر مناسب است؟ 
•    اهداف جمله  Career Goals
این مهم‌ترین قسمت SOP شماست چرا که دانشگاه توجه زیادی به این بند دارد. به این دلیل که این قسمت نشان می‌دهد که شما در حرفه خود متمرکز هستید و در هر مرحله به طور کامل برنامه‌ریزی کرده‌اید. لطفاً دقت داشته باشید که این بند به دو بخش اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود که در زیر به جزئیات آن می‌پردازیم.
  اهداف کوتاه مدت
در این بخش شما باید جزئیات مربوطه به اهداف و برنامه‌های خود که بلافاصله بعد از اتمام مقطع مورد نظر شروع می‌کنید را شرح دهید. شما باید مشخصات شغلی که به آن علاقه دارید، همراه با شرکت ها و دپارتمانی که می‌خواهید در آن کار کنید را نیز توصیف نمایید.
اهداف بلند مدت 
این قسمت باید برنامه‌های شما را پس از پایان دوره در مدت زمان 10 تا 15 ساله مشخص کند. حتما بیان کنید که چگونه هدف کوتاه مدت در چند سال آینده تبدیل به هدف بلند مدت شما خواهد شد. 

•    دلیل انتخاب این دانشگاه چیست؟
برای پاسخ به این سوال می‌توانید برخی از ویژگی‌های خاص دانشگاه را که متناسب با شرایط شما است، نام ببرید مثلا به برخی از امکانات دانشگاه اشاره کنید که می تواند در نتیجه درخواست شما اثر بخش باشد. 
•    فعالیت های فوق برنامه
در هر رویدادی شرکت کرده اید، هر ورزشی که انجام داده‌اید، هر همکاری که با سازمان‌های غیردولتی داشته‌اید و یا هر پروژه مستقلی که انجام داده‌اید (به جز مواردی که در دانشگاه به آن پرداخته‌اید) را باید در این قسمت به آن اشاره کنید و بگویید که چگونه این فعالیت‌ها به پیشرفت شما کمک می‌کند.
•    نتیجه گیری 
در نهایت شما باید به طور کاملا واضح و در قالب چند خط نتیجه‌گیری، ذکر کنید که چقدر برای ورود به این دوره خاص آمادگی دارید و چرا آنها باید شما را مورد پذیرش قرار دهند.

نکات مهم در خصوص نوشتن انگیزه نامه 

علاوه بر موارد ذکر شده، برای ارائه و نگارش یک انگیزه نامه کاملا درست و بدون غلط، بهتر است نکاتی را که در ادامه شرح داده‌ایم نیز مورد بررسی قرار دهید.
•    یک SOP (انگیزه نامه) استاندارد باید در حد امکان کوتاه باشد. یعنی نهایتا از1000 واژه تجاوز نکند.
•    دقت کنید که متن انگیزه نامه باید به زبان انگلیسی نوشته شود. به این دلیل که ارزیابی میزان تسلط شما به زبان انگلیسی از مهم‌ترین گزینه‌های پذیرش محسوب می‌شوند.
•    حتما متن انگیزه نامه خود را تایپ نموده و در نگارش آن، فرم‌ها و علائم به طور استاندارد مورد استفاده قرار دهید.
اگر فکر می‌کنید تسلط شما به زبان انگلیسی خیلی راضی‌کننده نیست، حتما در هنگام نگارش انگیزه نامه از یک مترجم زبان انگلیسی کمک بگیرید. 

 جمع بندی

در این مقاله از وبسایت دارالترجمه فدرال، یکی از مهمترین موضوعات در زمینه اپلای و پذیرش ینی نوشتن انگیزه نامه را بررسی کردیم. این مساله همواره از جمله دغدغه‌ها و نگرانی‌های افراد در طی انجام این فرایند بوده است. با توجه به اهمیت نگارش انگیزه نامه یا SOP، باید اطلاعات دقیق و لازم را در این زمینه به دست آورید. از این رو می‌توانید با جستجوی عبارت SOP چیست؟ و ورود به صفحه دارالترجمه فدرال، هر آنچه که نیاز دارید تا بدانید را مطالعه کرده و یا با مشاورین ما در این زمینه ارتباط بگیرید.
 

همه نظرات

image
آوا لاست
19 سپتامبر ، 2019

این مسخره است که وقتی لاتین قابل فهم آن زمان مخلوط شد ، به همان اندازه یونانی غیرقابل درک شد. جمله "برای من یونانی است" و "یونانی" ریشه معنایی مشترک دارند!

image
مایکلز اورت
12 سپتامبر 2019

ممکن است مأمور گمرک کسی را از ماده سمی پر نکند. تا زمانی که ، از دو ، دو چفیه نیز ممکن است آن را دنبال کند ، حتی یک توده. اما به عنوان دو ، به عنوان مخزن

image
جوردی پل
28 اوت ، 2019

برای پروژه های خاص ، همکاری بین نویسندگان و طراحان ممکن است بهترین باشد ، با این حال ، مانند کارن مک گرین گفت ، پیش نویس نسخه راهی برای تبدیل دارد

نظر بدهید

تماس با ما سفارش آنلاین